Jak pozyskać środki na zakup mieszkania?
Jak informują niezależni doradcy finansowi w Polsce od wielu lat panuje niekorzystny stosunek cen nowych mieszkań do średnich zarobków. Choć mieszkań buduje się dużo, to nie są one łatwo dostępne dla przeciętnych obywateli. W tej sytuacji wiele młodych osób gorączkowo zastanawia się, skąd wziąć pieniądze na swoje pierwsze mieszkanie?
2021-04-24, 16:27

Kredyty hipoteczny na zakup mieszkania

Zdecydowanie największa grupa młodych nabywców nieruchomości to osoby, które decydują się zaciągnąć wieloletni kredyt hipoteczny. Jest to stosunkowo rozsądne rozwiązanie przewidziane jednak dla osób, które spełniają pewne warunki. Aby uzyskać kredyt hipoteczny na zakup mieszkania trzeba wykazać się zdolnością kredytową i mieć pieniądze na wkład własny. Z kolei aby w ogóle móc starać się o kredyt młode osoby muszą mieć już w miarę stabilną sytuację zawodową i dobre perspektywy na przyszłość. Zaciąganie tak dużych kredytów na dłuższy czas może wydawać się bardzo stresujące. W praktyce jednak młodzi ludzie zwykle szybko zmieniają pracę na lepiej płatną i z czasem spłacanie kredytu idzie coraz łatwiej bo rata jest podobna a zarobki wyższe.

Wyjazd do pracy za granicę

Sporo młodych osób decyduje się także na kilka lat wyjechać za granicę do pracy. Ich celem są takie kraje jak Norwegia, Wielka Brytania czy Irlandia. Wysokie zarobki tam obowiązujące pozwalają dwóm osobom w czasie 3-4 lat odłożyć pieniądze na zakup przyszłego mieszkania. Warto polecić ten sposób młodym ludziom, bo dzięki temu zyskują mieszkanie na własność i nie żyją z widmem kredytu.

Odkładanie pieniędzy na zakup gotówkowy

Tę drogę wybiera najmniej osób bo jest ona długa i trudna. Odkładanie na mieszkanie może zająć więcej jak 10 lat a w tym czasie trzeba gdzieś mieszkać. Przy wynajmowaniu mieszkania odkładanie idzie bardzo powoli a z kolei mieszkanie u rodziców czy teściów bywa bardzo uciążliwe. Jak wynika ze statystyk doradców kredytowych, ta droga niesie też ze sobą taką pułapkę, że można mieszkanie nabyć wtedy, gdy nie będzie już ono takie potrzebne, bo dzieci dorastają i wyprowadzają się do innych miast.

Program rządowy na zakup mieszkania

Jeśli ktoś nie zarabia wystarczająco dużo by uzyskać kredyt może pomyśleć o udziale w programie rządowym, gdzie można wynajmować mieszkanie przez długi czas. Zwykle jest także opcja stopniowego dochodzenia do własności co jest bardzo korzystnym rozwiązaniem.

KONTAKT / AUTOR
Przemysław Kościński
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015.  Dla dziennikarzy