Zdolność kredytowa - co ona właściwie oznacza?
Niezależnie od rodzaju kredytu każdy bank dość drobiazgowo prześwietla finansowe osób wnioskujących. W ostatnim czasie tego roku (2021) pracownicy banków nagle zaczęli żądać dostarczania im świadectw ukończenia uczelni wyższych w celu potwierdzenia wykształcenia u swoich klientów. Ważne w całym procesie decyzyjnym o przyznaniu kredytu jest też zdolność do wzięcia kredytu. Niezależni doradcy finansowi odpowiadają pokrótce na pytanie, czym ona tak naprawdę jest?
2021-06-04, 13:10

Czym jest zdolność kredytowa z punktu widzenia pracownika banku?

Z perspektywy doświadczonego doradcy finansowego, zdolność kredytowa to ważna dana analityczno- finansowa wytyczająca indywidualne informacje finansowe o przyszłym kredytobiorcy. Mianowicie jest to złożony zbiór informacji i prowadzonych na jego podstawie analiz. Jak wiemy, są one niezwykle ważne dla banku udzielającego kredytu.

Przy dokonywaniu oceny zdolności finansowej do wzięcia kredytu instytucje bankowe biorą pod uwagę:
- miesięczne zarobki osoby osób będących w związku małżeńskim ubiegającej się o dowolny formę kredytu,
- rodzaj umowy: umowa o pracę, kontrakt (B2B, C2C) oraz umowy innego rodzaju,
- staż pracy (lata pracy),

Historia kredytowa wnioskującego zawarta jest m.in. w rejestrach finansowych: BIK, KRD, ale mogą to być również inne bazy podlegające pod KNF (Komisja Nadzoru Finansowego). Należy pamiętać, że jako potencjalni kredytobiorca nie powinniśmy mieć żadnych odnotowanych zaległych płatności w systemie informacji kredytowej. Osoby, których dane są widoczne w rejestrach dłużników, mają zazwyczaj spore problemy przy ubieganiu się o kredyt.

Komu banki najchętniej dają kredyt? 

Koszty utrzymania gospodarstwa domowego prowadzonego przez cały czas pną się do góry. Dlatego zdolność kredytowa każdego potencjalnego kredytobiorcy jest nad wyraz skrupulatnie badana przez bank w trakcie rozpatrywania wniosku o kredyt hipoteczny. Instytucje bankowe najczęściej decydują się na udzielenie kredytu parom, które nie posiadają jeszcze na tym etapie wspólnego życia własnych dzieci. Jednak osoby samotne (single, czyli samotne osoby najczęściej w młodym wieku) mają największe problemy przy wnioskowaniu, np. o kredyt hipoteczny. Z kolei małżeństwa mające miesięczne przyzwoite dochody poradzą sobie ze spłatą zobowiązania kredytowego w sytuacji, gdyby jedno ze współmałżonków straciło pracę bądź poważnie zachorowało.

W jaki sposób można zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Jest na to bardzo wiele sposobów, aby nasza zdolność kredytowa była większa. Do najważniejszych oraz najskuteczniejszych należą: zmiana albo znalezienie dodatkowej formy zatrudnienia, spłaty bieżących zobowiązań finansowych, a także zlikwidowanie karty kredytowej. Powinniśmy również sprawdzić, czy nasze dane personalne nie zostały wpisane do jednej z istniejących baz dłużników lub, czy nie ma wszczętego wobec nas postępowania skarbowo- egzekucyjnego. Do systemu dłużników możemy trafić, np. z powodu niezapłacenia mandatu drogowego, trwających czynności windykacyjnych, czy chociażby nieuregulowanego abonamentu za telefon.

Na sam koniec mamy jeszcze jedną uwagę. Pamiętajmy jednocześnie, że banki dla spłaty kredytu w systemie ratalnym mogą ustalić wysokość rat na poziomie nie większym niż 50 - 65 proc. aktualnie otrzymywanego wynagrodzenia przez wnioskodawcę.

KONTAKT / AUTOR
Przemysław Kościński
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2025.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.